Техничар за заштиту животне средине је занимање које постаје незаобилазно у савременом друштву. Задатак техничара ове струке је да се стара о примени прописа из подручја екологије, да сакупља, сређује и анализира податке о степену загађења животне средине и прослеђује их надлежним установама које се брину о спровођењу закона.
Посао техничара за заштиту животне средине је веома разнолик и динамичан. Радом на заштити и ревилтализацији животне средине узоркује, мери и испитује физичка, хемијска и остала микробиолошка стања воде, ваздуха и тла, прати параметре штетних материја на разним локацијама, контролише рад са штетним и отпадним материјама, прати и евидентира емисије штетних материјала у технолошким процесима, прати и евидентира загађења у индустрији, топланама, термоелектранама, комуналним водама, води рачуна о технологији правилног одлагања, складиштења и рециклаже отпадних материја. Може и да ради у лабораторијма, фабрикама пијаће воде, постројењима за прераду отпадних вода и чврстог отпада, рециклажним постројењима...
Након четири године школовања, техничар за заштиту животне средине има две могућности: да се запосли у некој од служби које се баве пословима из подручја екологије, хемијске индустрије, прехрамбене индустрије, општинске и друге инспекцијске службе, агенције за заштиту животне средине, саобраћаја, водопривреде, пољопривреде, шумарства, текстилне индустрије или да настави школовање на неком од факултета. (Технолошко-металуршки факултет, Факултет за физичку хемију, Хемијски факултет, али и многи други).